Czym jest kompozycja w Scrapbookingu?
Kompozycja to złożone i szerokie pojęcie, które występuje w różnych dziedzinach życia, sztuki i projektowania, ale można ją stosunkowo łatwo scharakteryzować.
Zasady udanej kompozycji
Udana kompozycja jest zbiorem wszystkich przedmiotów przedstawionych w pracy, które tworzą na niej jednolitą oraz nieprzypadkową całość.
To po prostu pewien porządek i struktura, które są zawarte w pracy, i które powodują, że dany projekt nam się podoba.
Co jeszcze wpływa na sukces pracy? Sposób, w jaki pewne detale są na niej rozłożone. Elementy, które tworzą kompozycyjny porządek to m.in.: kolor, faktura, linia, kształt, wzór (rytm).
W Scrapbookingu ważny jest schemat kompozycyjny składający się z ramy wewnętrznej wyznaczającej zasięg przestrzenny samej kompozycji. Istotne są także podziały kompozycyjne, wprowadzające rozgraniczenia wewnątrz kompozycji i porządkujące ją, linie kierunkowe sugerujące ruch.
Kiedy patrzysz na pracę, Twój wzrok podąża za liniami. I można to wykorzystać, tworząc projekt tak, aby doprowadzić odbiorcę do najważniejszego punktu.
Szkic
Zacznijmy od początku.
Tak jak w malarstwie najpierw tworzy się szkic, który jest początkiem kompozycji, tak i w Scrapbookingu, zanim przystąpimy do pracy, myślimy o tym, co i jak powinno wyglądać.
Szkic rozumiany jest jako wstępna realizacja koncepcji artystycznej, czyli ogólny zarys głównych cech tematu, nad jakim będziemy pracować.
Zanim zaczniemy tworzyć, często wyobrażamy sobie końcowy efekt naszej pracy, a w naszych myślach powstaje już zarys projektu.
Kompozycja bierze się z wyobraźni, ale może być też inspirowana naturą, bądź tym, co w przeszłości zobaczyliśmy i co utkwiło w naszej pamięci.
W malarstwie szkice kompozycyjne stosuje się przy wymyślaniu scen, grupowaniu elementów, lub rozmieszczaniu plam światła i cienia. Choć najczęściej służą zaznaczaniu ogólnego wyglądu wszystkich form występujących na obrazie.
W Scrapbookingu, szczególnie na początku, szkicowanie tego, co chcemy zrobić na papierze bądź w pamięci bardzo ułatwia tworzenie. Ja do tej pory wszystko sobie rozrysowuję. Przy mniej wymagających projektach, takich jak kartka czy layout, wyobrażam sobie projekt. A przy bardziej rozbudowanych pracach typu Albumy, ważny jest dla mnie każdy szczegół. Rozrysowuję każdą z kart, myślę nad rozłożeniem zdjęć. Zastanawiam się, w którym miejscu ułożyć kompozycje, czy będą rozbudowane i przestrzenne, czy jednak dam gdzieś tylko delikatny akcent.
Kadrowanie i rodzaje kompozycji
Nie zapomnijmy też o czymś, co nazywamy kadrowaniem. W malarstwie kadrowanie jest wyborem fragmentu danej rzeczywistości, który ma zostać namalowany. Obejmuje on wszystko, nie tylko główny temat obrazu, ale także to, co ten główny temat otacza.
W Scrapbookingu zaś kadrowanie jest wyznaczaniem granic kompozycji.
Kiedy mniej więcej już wiemy, na jakich papierach będziemy pracować, jakich dodatków użyjemy, jakie kolory pojawią się w naszej pracy, musimy zdecydować o tym, co i gdzie ułożymy. I jak zrobić to tak, aby wszystko dobrze wyglądało i było ze sobą spójne?
Najlepszym sposobem jest wtedy wybór kompozycji.
Istnieją różnego rodzaju kompozycje i zasady: kompozycja centralna, otwarta, zamknięta, statyczna i dynamiczna, symetryczna, asymetryczna, zasada złotego podziału i trójpodziału, a to jeszcze nie wszystkie.
Jeśli chcesz dokładnie poznać zasady, jakimi należy się kierować, tworząc własne projekty, zapraszam Cię do wzięcia udziału w Warsztacie z Kompozycji w Scrapbookingu.
Na pierwszy ogień idzie Kompozycja Centralna, ponieważ często wykorzystujemy ją w swoich pracach. Potem będą kolejne.
Poznając dokładne zasady kompozycji, pozbędziesz się problemów z tworzeniem prac.
Zaczniesz łączyć ze sobą różne kolekcje, coraz bardziej rozbudowywać kompozycje, bez obawy, że czegoś będzie za dużo, lub za mało.
Maksymalnie skrócisz czas, który poświęcasz na siedzenie i zastanawianie się nad projektem.
Zaczniesz używać materiałów i mediów, które do tej pory tylko leżały, bez obawy, że zepsujesz projekt.
Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych wskazówek oraz warsztatów koniecznie zapisz się na listę zainteresowanych Warsztatami z Kompozycji!
A już teraz zapraszam Cię do naszego pierwszego Warsztatu.
Pamiętaj, poznając zasady, zyskujesz pewność siebie!